تبلیغات
بچه های مدرسه ی شهید مطهری - امضای الکترونیک
 
بچه های مدرسه ی شهید مطهری
این فقط یک وبلاگ مدرسه نیست !
درباره وبلاگ


سلام. این یک وبلاگ از مطالب متفاوت هستش ، که در اختیار شما می گذارم.شما می توانید انواع مطالب گوناگون و جالب را در این وبلاگ پیدا کنید.هر از چند گاهی هم خبر هایی در مورد مدرسه داده میشه.راستی نظر یادتون نره!

مدیر وبلاگ : 2fan
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

.

تماس با ما

امضاء عبارتست از نوشتن اسم یا اسم خانوادگى (یا هر دو) یا رسم علامت خاصى كه نشانه هویت صاحب علامت است، در ذیل اوراق و اسناد عادی یا رسمى كه متضمن وقوع معامله یا تعهد یا قرار یا شهادت و مانند آنها است یا بعداً باید روی آن اوراق تعهد یا معامله‌اى ثبت شود (سفید مهر) قانون مدنی تعریفى از امضاء ارائه نكرده است. ماده 1301 قانون مذكور در مورد امضاء مقرر می‌دارد: امضایى كه در روی نوشته یا سندى باشد بر ضرر امضاء كننده دلیل است. بنابراین، اثر مهم امضاء متعهد شدن به تمام آثار جنبه‌هاى سند یا قراردادى است كه امضاء شده باشد.به طور كلى، نوشته منتسب به اشخاص در صورتى قابل استناد است كه امضاء شده باشد. امضاء نشان تأیید اعلام‌هاى مندرج و پذیرش تعهدهاى ناشى از آن است و پیش از آن نوشته را باید طرحى به حساب آورد كه موضوع مطالعه و تدبر است و هنوز تصمیم نهایى درباره آن گرفته نشده است. بنابراین، هر سندى كه امضاء مى شود در واقع اعتبار مى یابد و مى توان آن را به شخصی منتسب نمود و وى را به مندرجات آن ملتزم ساخت.

تاریخچه

اولین بار كانون وكلاى ایالات متحده، در سال 1992 میلادى در خصوص مسائل حقوقى و قانونى امضاء در قراردادهاى الكترونیك شروع به كار كرد و در سال 1995 میلادى پیش‌نویس و رهنمودهاى ‌‌امضای دیجیتال را كه در خصوص نحوه امضاء در قراردادهاى الكترونیك و زیرساخت‌هاى آن بود، تهیه كرد. در همان سال اولین قانون در مورد امضاى دیجیتال را تصویب كرد كه در مورد ایجاد قطعیت و اعتبار قراردادهای الكترونیك و نیز فن‌آوری‌هاى مربوط به رمزنگاری و احراز هویت و مراجع گواهى امضای الكترونیك بود. در سال 1996 میلادى آنسیترال قانون نمونه‌اى در باب تجارت الكترونیك تدوین كرد كه شامل مقرراتى در خصوص امضاى الكترونیك بود. در سال 1997 میلادى، اتاق بازرگانى بین‌المللى (ICC) مبادرت به صدور راهنماى عمومی برای تجارت بین‌المللى دیجیتال مطمئن كرده است. اتحادیه اروپا در سال 1999 میلادى، دستورالعمل امضاى الكترونیك را به تصویب رسانید و در نهایت، گروه كارى آنسیترال در باب تجارت الكترونیك، قانون نمونه آنسیترال در باب امضای الكترونیك را تصویب كرد تا به عنوان یك معیار استاندارد و رهنمون برای قانونگذارىهاى ملى مورد استفاده كشورها قرار گیرد. بسیارى از كشورها، بین سال‌هاى 1996 تا 2001 میلادی، با استفاده از مقررات بین‌المللى موجود و رهنمون‌هاى ارائه شده در خصوص امضاى الكترونیك مبادرت به قانونگذارى در این زمینه كرده‌اند. و در حال حاضر مى توان گفت امضاى الكترونیك در تمام نظام‌هاى حقوقی مورد پذیرش قرار گرفته است.

در قانون تجارت الكترونیك ایران (مصوب سال 1382)، بحث امضاى الكترونیك و شرایط آن مورد توجه قرار گرفته است كه در بخش‌هاى آتى به تفصیل مورد بررس واقع مى گردد.

تعریف امضاى الكترونیك

قانون نمونه آنسیترال در باب امضاى الكترونیك، مصوب 2001 میلادى در تعریف امضاى الكترونیك مقرر می‌دارد: امضاى الكترونیك، داده‌هایى در شكل الكترونیك است كه به یك داده پیام دیگر منضم شده و یا به طور منطقى به آن ضمیمه گردیده و به عنوان وسیله‌اى برای شناسایى امضاءكننده آن داده پیام و تأیید اطلاعات موجود در آن از سوی امضاءكننده به كار گرفته شده است دستورالعمل امضاى الكترونیك اروپا نیز در تعریف امضاى الكترونیك بیان می‌كند: داده‌هاى الكترونیك كه به سایر داده پیام‌هاى الكترونیك منضم شده یا به نحو منطقى به آنها متصل شده و به عنوان وسیله‌اى برای مستندسازى به كار می‌رود قانون تجارت الكترونیك ایران نیز در تعریف امضاى الكترونیك مقرر می‌دارد: امضاى الكترونیك عبارت از هر نوع علامت منضم شده یا به نحو منطقی متصل شده به داده پیام است كه برای شناسایی امضاء كننده داده پیام مورد استفاده قرار مى گیرد.

همان‌طور كه از تعاریف مذكور پیداست امضاى الكترونیك به هر تأییدى اطلاق می‌شود كه به صورت الكترونیك ایجاد شده و ممكن است یك علامت، رمز ، كلمه، عدد، یك اسم تایپ شده، تصویر دیجیتال یك امضای دست‌نویس، و یا هر نشان الكترونیك اثبات هویت باشد كه توسط صادركننده یا قائم‌مقام وی اتخاذ و به یك قرارداد و یا هر سند دیگری ملحق شده باشد. به عبارت ساده‌تر، امضای الكترونیك یك داده است كه به سایر داده‌ها منضم شده و ارتباط امضاء كننده را با داده‌هایی كه به آنها منضم شده مشخص می‌كند. باید پذیرفت امضاى الكترونیك همانند امضاى دست‌نویس دارای آثار حقوقى احراز هویت امضاءكننده سند و التزام وی به مندرجات آن را است.

جنبه‌هاى فنى امضاى الكترونیك

امضاى الكترونیك یك پدیده فنى و الكترونیك است و به هر طریقى كه صورت گیرد بى نیاز از مسائل فنى و تكنولوژیك نیست. نحوه انجام امضاء، انواع، شرایط صحت و كنترل و زیرساخت‌هاى امضاى الكترونیك و فن‌آورى هاى مربوط از جمله مسائل فنى امضاى الكترونیك و برعهده علوم رایانه‌اى است. بنابراین پرداختن به مسائل مذكور علاوه بر اینكه از حوصله و توان این مقاله خارج است، مستلزم به كارگیرى تعاریف و اصطلاحات علمى و پیچیده‌اى است كه در تخصص علوم رایانه‌اى، الكترونیك و ریاضیات است. اما به هر حال از آنجا كه امضاى الكترونیك یك تأسیس حقوقى است و بخش قابل توجهى از قوانین مربوط به مبادلات الكترونیك را به خود اختصاص داده است، آشنایى اجمالى با آن در حد كلیات ضرورى به نظر می‌رسد.

انواع امضاى الكترونیك

از زمان پیدایش فن‌آورى امضاى الكترونیك تاكنون روش‌هاى مختلفى در خصوص چگونگى انجام امضاء از طریق الكترونیك و با توجه به افزایش ضریب امنیت آن معرفى و به كار گرفته شده است كه مورد اشاره قرار مى گیرد:

 • كلمات عبور
یكى از روش‌هاى ساده و رایج ایجاد ایمنى و اعتبار به كارگیرى یك كلمه عبور منحصر به فرد یا استفاده از یك شماره هویت شخصی (pin) در انتهاى سند است كه به طور مخفى به آن منضم می‌شود.امنیت این روش بسیار پایین است، زیرا كلمات عبور و شماره‌هاى شخصى افراد به راحتى توسط نفوذگرها شناسایى و به سرقت می‌روند و ممكن است توسط آنها یا دیگران مورد سوءاستفاده قرار گیرد. مثل آنچه كه در مورد كارت‌هاى اعتبارى رخ می‌دهد
 • امضای بیت مپ
این نوع امضاء تصویر اسكن شده امضاى دست‌نویس است كه در آن ابتدا فرد بر روى كاغذ امضاى خود را پیاده مى كند و سپس آن را اسكن كرده و مى تواند تصویر اسكن شده را به عنوان امضاء به هر فایلى كه خواست به عنوان امضاى الكترونیك منضم كند.
 • قلم نورى
فن‌آورى قلم نورى به این صورت است كه هنگامى كه فرد با این قلم و بر روی صفحه مخصوصى امضاى خود را پیاده مىكند، دقیقاً همان امضاء در روی صفحه مانیتور رایانه پدیدار می‌شود. یعنی امضاى عادى فرد در بیرون از رایانه انجام مى شود، ولى به همان شكل در صفحه مانیتور رایانه نمودار مى گردد. این روش اگرچه بسیار ساده است، ولى از امنیت كافى برخوردار نیست و امكان جعل آن زیاد است.
 • امضاى بیومتریك
این نوع امضاء مبتنى بر ویژگى ها و معرف‌هاى زیست‌شناختى فرد یعنی خصوصیات رفتارى مثل نحوه انجام امضاى دست‌نویس و خصوصیات فیزیولوژیك مثل اثر انگشت است. در این روش اگرچه ممكن است تا حد زیادى بتوان امضاء را منحصر به فرد دانست، ولى مشكل امضاى بیومتریك این است كه خصیصه‌هاى فیزیكى و رفتارى افراد با افزایش سن، بیمارى و سایر عوامل تغییر مى كند و به همین دلیل امضاى مذكور نیز مصون از اشتباه نیست.
 • امضاى دیجیتال
امضاى دیجیتال پیشرفته‌ترین و پركاربردترین نوع از امضاهاى الكترونیك است و به دلیل امنیت بالاى آن جایگزین سایر روش‌هاى موجود شده و بیشتر قانونگذاران ـ از جمله قانونگذار تجارت الكترونیك ایران ـ این شیوه از امضاء را پذیرفته‌اند. امضاى دیجیتال مبتنی بر علم رمزنگاری است و از دو نوع الگوریتم به نام‌هاى كلید عمومی و كلید خصوصی استفاده مى كند.
نوع مطلب : مقاله ها و تحقیق ها، مطالب جالب، علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 28 آذر 1391
2fan
سه شنبه 28 آذر 1391 12:48 ق.ظ
pسلام.
به سایت نمایش یوزرنیم و پسورد نود 32 سر بزن.
واسه وبلاگت یه ابزار هست که می تونی ازش استفاده کنی.
و به کاربرهات یوزر و پسورد آپدیت آنتی ویروس نود 32 رو نشون بدی.
فکر نمی کنی اینطوری می تونی بازدید بیشتری داشته باشی؟!

http://persian-nod.ir
حالا یه سر بزن شاید به دردت خورد یا خوشت اومد.

راستی من نظر گذاشتم پس تو هم یادت نره نظر بدیا!
سه شنبه 28 آذر 1391 12:44 ق.ظ
pسلام.
به سایت نمایش یوزرنیم و پسورد نود 32 سر بزن.
واسه وبلاگت یه ابزار هست که می تونی ازش استفاده کنی.
و به کاربرهات یوزر و پسورد آپدیت آنتی ویروس نود 32 رو نشون بدی.
فکر نمی کنی اینطوری می تونی بازدید بیشتری داشته باشی؟!

http://persian-nod.ir
حالا یه سر بزن شاید به دردت خورد یا خوشت اومد.

راستی من نظر گذاشتم پس تو هم یادت نره نظر بدیا!
سه شنبه 28 آذر 1391 12:38 ق.ظ
pسلام.
به سایت نمایش یوزرنیم و پسورد نود 32 سر بزن.
واسه وبلاگت یه ابزار هست که می تونی ازش استفاده کنی.
و به کاربرهات یوزر و پسورد آپدیت آنتی ویروس نود 32 رو نشون بدی.
فکر نمی کنی اینطوری می تونی بازدید بیشتری داشته باشی؟!

http://persian-nod.ir
حالا یه سر بزن شاید به دردت خورد یا خوشت اومد.

راستی من نظر گذاشتم پس تو هم یادت نره نظر بدیا!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.